SYDONIA

„Sydonia” – to poruszająca i pełna emocji opowieść, której scenariusz oparty jest na owianej legendą historii życia Sydonii von Borck – szlachcianki żyjącej w XVI wieku na Pomorzu. 
Tytułową bohaterką jest przepiękna i dobrze wykształcona, jak na owe czasy, kobieta pragnąca żyć i kochać według własnych zasad. Sydonia buntuje się przeciw ograniczeniom wynikającym z konwenansów i zabobonów. Niestety jej walka o prawo do wolności, wobec oportunizmu społeczności w jakiej żyje, jest walką przegraną. Sydonia uznana zostaje za Czarownicę i skazana na śmierć. 

Ta przepiękna, opowiadana poprzez ruch i taniec historia okazuje się uniwersalna i ponadczasowa, staje się wyjściem do tanecznych rozważań na temat pragnień, spełnienia i rozczarowań. Poetyckość i dramaturgia choreografii prowadzi widza poprzez pełen emocji świat przedstawienia dotyka uniwersalnych problemów społecznych, a poprzez swoją otwartą formę dopuszcza różne sposoby interpretacji. Przepiękna muzyka, scenografia i kostiumy obrazują wszystkie sceny tworząc mistyczny spektakl, a warstwa ruchowa oparta jest o taniec współczesny i klasyczny balet.
Tak jak dla muzyka tworzywem jest dźwięk, dla malarza farba i płótno, tak dla choreografa ruch i ciało. Taniec powstaje z ducha muzyki i ruchu, a tancerz jest zarówno tworzywem, jak i tematem działania. Ciało z jego plastyką, ruchem, ekspresją stanowi narzędzie idealne do tego, by mówić prawdę, do tego by generować na scenie autentyczne emocje, mimo że teatr to iluzja i fikcja. 
premiera: 29 czerwcza 2015 teatr im. J. Kochanowskiego  

pomysł i reżyseia: Elżbieta Podejko-Duda

choreografia: Elżbieta Podejko- Duda, Katarzyna Gruca, Izabela Przepiórska-Górniak, Żaneta Pruska, Zuzanna Lis

Wykonanie kostiumów: Aleksandra Ciszewska 

muzyka: zbiór utworów

obsada:
I
Kreator stron internetowych - strona bez programowania